Upadłe anioły (Nephilim)

Kim są upadłe anioły

Jeśli interesują cię bardziej ezoteryczne aspekty tradycji judeochrześcijańskiej, możesz mieć trochę zażyłości z Nefilim. Ale prawdopodobnie masz więcej pytań niż odpowiedzi.

Czy Nephilim byli upadłymi aniołami? Czy byli dziećmi upadłych aniołów? Czy byli całkowicie ludźmi? Prawie każda dyskusja na temat Nephilim będzie pełna kontrowersji i zamieszania - i nie bez powodu.

Nikt nie wie, kim naprawdę byli Nephilim. Jak możemy przedstawić skomplikowany temat? Cóż, zacznijmy od przejrzenia odniesień do Nefilim w Biblii i Księdze Henocha. Następnie możemy zbadać niektóre z różnych teorii zaproponowanych przez naukowców, filologów i teologów. Wśród tych hipotez jest jedna, która powinna cię szczególnie zaintrygować: możliwe, że Nephilim to nikt inny jak Annunaki.

Co oznacza słowo „Nephilim”?

Według leksykonu Brown-Driver-Briggs, słowo „Nephilim” oznacza „olbrzymy”. Idea Nephilim jako gigantów wydaje się być jedyną rzeczą, z którą zgadza się większość uczonych.

Niestety etymologia tego słowa jest skomplikowana i dość mglista. Nikt nie jest całkowicie pewien rdzenia tego słowa, ale może ono pochodzić od hebrajskiego rdzenia czasownika n-ph-l, oznaczającego „upadek”.

Co to świadczy o Nephilim? Nikt nie jest pewien. Anglikański duchowny Robert Baker Girdlestone stwierdził, że należy to interpretować jako „te, które powodują upadek innych” (może to być dosłowne odniesienie do giganta lub symboliczne odniesienie do demonów). Profesor Ronald Hendel uważa, że oznacza to „tych, którzy upadli”.

Nephilim w Biblii

Przyjrzyjmy się faktycznym biblijnym wzmiankom o Nephilim.

W Biblii hebrajskiej:

Księga Rodzaju 6:1-4 (tuż przed historią potopu): „4 Nephilim byli na ziemi w onych dniach, a także potem, kiedy synowie Boży przyszli do córek ludzkich i urodziły im dzieci; tacy byli dawni mocarze, mężowie sławni”.

Numer 13:32–33 (Dwunastu szpiegów donosi, że widziało gigantów w Kanaanie): „33 I tam widzieliśmy Nefilimów, synów Anaka, którzy przybyli z Nefilim; a my byliśmy w naszych oczach jak koniki polne, więc byliśmy w ich oczach ”.

W Księdze Henocha

Poniższy fragment opisuje Nefilim jako potomków Strażników (upadłych aniołów):

„I stało się, gdy dzieci ludzkie się rozmnożyły, w tamtych czasach urodziły im się piękne i urocze córki. A aniołowie, synowie niebiescy, widzieli ich i pożądali ich, i mówili do siebie: ‚Chodźcie, wybierzmy sobie żony spośród synów ludzkich i spłodźcie nas dzieci. 'I Semjaza, który był ich przywódcą, powiedział do nich: „Obawiam się, że nie zgodzicie się na ten czyn, a ja sam będę musiał zapłacić karę za wielki grzech.” I wszyscy odpowiedzieli mu: „Przysięgnijmy wszyscy i wszyscy zobowiązujmy się wzajemnymi przekleństwami, aby nie porzucić tego planu, ale zrobić to. ”Następnie przysięgli wszyscy razem i związali się wzajemnymi przekleństwami. A było ich wszystkich dwustu; którzy zstąpili w czasach Jareda na szczyt góry Hermon i nazwali ją Górą Hermon, ponieważ przysięgli i związali się wzajemnymi przekleństwami na jej temat… ”

Ten fragment jest kontynuowany z nazwiskami uczestników, a następnie kontynuuje:

„Potem wzięli żony, każda wybierała dla siebie; do kogo zaczęli się zbliżać i z kim mieszkali; ucząc ich czarów, zaklęć i dzielenia korzeni i drzew. „A kobiety, które poczęły, rodziły olbrzymy,„ których wzrost wynosił trzysta łokci. Ci pożerali wszystko, co wyprodukowała ludzka praca; dopóki nie można ich było nakarmić; Kiedy zwrócili się przeciwko ludziom, aby ich pożreć; I zaczął ranić ptaki, zwierzęta, gady i ryby, aby jedli ich mięso i pili ich krew. Ich ciała jedno po drugim”.

Wydaje się, że wszystkie te światowe sztuki cywilizacji miały dość wysoką cenę. Zasadnicza implikacja jest taka, że ​​upadli aniołowie zniewolili ludzkość. Oczarowali nas cudami, a potem doprowadzili do śmierci.

„Narastała nieczystość; rozpusta mnożyła się; i przekroczyli wszystkie swoje drogi.„Amazarak uczył wszystkich czarowników i dzielników korzeni: Armers nauczył rozwiązania magii; Barkayal uczył obserwatorów gwiazd, Akibeel uczył znaków; Tamiel uczył astronomii; A Asaradel nauczał ruchu księżyca,„A ludzie, zniszczeni, krzyczeli; a ich głos sięgał nieba ”.

Po zapoznaniu się z fragmentami z pism możemy porozmawiać o popularnych interpretacjach.

Istnieją dwie powszechne teorie. Według których oni są:

Przyjrzyjmy się argumentom dla każdego z wniosków…

Nephilim jako hybrydy - Jeśli wkroczysz do Księgi Henocha, prawie musisz zaakceptować Nefilim jako hybrydowe dzieci śmiertelnych kobiet i upadłych aniołów. W tej kwestii książka jest dość jasna i konkretna. Dlaczego więc są kontrowersje? Cóż, anioły są tradycyjnie postrzegane jako istoty bezpłciowe, więc teoretycznie powinny być niezdolne do prokreacji. Oczywiście możemy nie wiedzieć wszystkiego o aniołach. A może upadłe anioły są inne. Może ich grzechy odzwierciedlały nie tylko zmianę w ich postępowaniu, ale także zmianę ich natury. Wszystko to jest przypuszczeniem - ale prawdopodobnie sporo tego działo się, gdy święte księgi i tak były pierwotnie pisane.

Nephilim jako ludzie - Inną możliwością jest to, że Nephilim byli w pełni ludźmi. Olbrzymi ludzie mogą brzmieć dziwnie - ale przeczytaj sekcję tuż po tej poświęconej Goliatowi, a zobaczysz, że istnieje już precedens naukowy. Jeśli Nefilim byli ludźmi, większość uczonych uważa, że mogli reprezentować potomków Seta. Mówiąc dokładniej, mogli być dziećmi synów Seta i córek Kaina. Dzieci Seta były wcześniej uważane za prawe, ale straciły ten status („upadły”), gdy zbuntowały się przeciwko Bogu. Córki Kaina nigdy nie były uważane za prawe.

Czy Goliat był Nefilimem?

Najbardziej oczywistym odniesieniem do giganta w Biblii, którego możesz pamiętać ze szkoły, jest Goliat. Czy Goliat był Nefilimem? Prawdopodobnie nie, biorąc pod uwagę, że historia Dawida i Goliata ma rozgrywać się po Wielkim Potopie. Ponieważ potop rzekomo zniszczył wszystkich oprócz Noego i jego rodziny, wszyscy Nephilim powinni zginąć. Istnieje kilka alternatywnych wyjaśnień. Może niektórzy Nephilim jakoś przeżyli i wrócili, a Goliat był jednym z nich. A może Goliat był po prostu naprawdę wysokim człowiekiem; odkryto kości istoty ludzkiej większe niż Goliat. To też już budzi spore kontrowersje.

Jak powiedziałem na początku tej dyskusji, jest jeszcze jedno możliwe wyjaśnienie Nephilim, które powinno cię bardzo zainteresować - mogliby to być Anunnaki.

Kim byli Anunnaki?

Dla wyjaśnienia chcę poświęcić chwilę na omówienie, kim byli Anunnaki. Zgaduję, że jeśli to czytasz, wiesz już dużo o Anunnaki, ale nie chcę robić żadnych założeń.

Jeśli jest to jedno z twoich pierwszych odczytów o Anunnaki, powinieneś wiedzieć, że reprezentują one bóstwa starożytnych Mezopotamiczyków (Marduk, Enlil itd.). Byli bogami czczonymi przez Sumerów, Babilończyków, Asyryjczyków i Akadyjczyków.

Obecnie wielu ludzi uważa, że ​​Anunnaki mogli w rzeczywistości być gadzimi obcymi przybyszami, którzy przybyli na Ziemię. Pogląd ten spopularyzowali autor Zecharia Sitchin, a także David Icke.

Kiedy mówię o Anunnaki w tym artykule, mam na myśli przede wszystkim ich pierwotną rolę jako sumeryjskich bóstw. Jeśli wierzysz w teorię gadów, możesz rozszerzyć te połączenia, aby objąć współczesną mitologię starożytnych astronautów.

Wróćmy do rozmowy o Nephilim. Być może już zacząłeś to rozszyfrowywać. Jeśli przeczytałeś o Anunnaki, wiesz, że historia potopu jest wpleciona w ich mity pod kilkoma różnymi względami:

W tradycji judeochrześcijańskiej historia Nephilim rozgrywa się tuż przed Wielkim Potopem. Księga Jubileuszy faktycznie stwierdza w 7:21-25, że Bóg wylał ziemię specjalnie po to, aby pozbyć się Nefilim:

„21 Z powodu tych trzech rzeczy przyszedł na ziemię potop, a mianowicie z powodu rozpusty, podczas której Strażnicy przeciwko prawu ich zarządzeń szli na nierządnicę za córkami ludzkimi i wzięli sobie żony ze wszystkich, których wybrali. uczynili początek nieczystości ”.

Jest oczywiste, że historia Nibiru i historia biblijna odnoszą się do tego samego kataklizmu. Historie mogą się różnić co do przyczyny potopu, ale obie narracje łączą się z tajemniczą rasą potężnych istot, które wykorzystały ludzkość do własnych celów. Wydaje się prawdopodobne, że odnoszą się do tej samej rasy panów.

Możemy również spojrzeć na sumeryjską wiedzę, aby uzyskać jeszcze lepszy wgląd w Nefilim i Anunnaki.

Według uczonego J. C. Greenfielda jest możliwe, że historia Nephilim w Biblii faktycznie wywodzi się z mitologii sumeryjskiej. Mitologia judeochrześcijańska obficie zapożycza się z mitów pogańskich, więc nie byłoby to zaskoczeniem.

W szczególności Greenfield wskazuje na historię Apkallu. Apkallu było siedmioma półbogami stworzonymi przez Enki, jednego z głównych sumeryjskich bogów. Możesz także usłyszeć, jak Enki nazywa się „Ea”, jak to się później nazywało w mitologii babilońskiej i akadyjskiej.

Wizerunek przedstawiający Apkallu

Apakallu - 7 półbogów- demigodów a wyróżniamy:

Istoty te zostały wysłane przez Enki, aby uczyć ludzi sztuk cywilizacji: rolnictwa, pisania, budownictwa i tak dalej. Możecie sobie przypomnieć, że jest to bezpośrednia paralela do Księgi Henocha, gdzie upadłe anioły nauczały ludzkość o astronomii, astrologii i tak dalej.

Tak jak sprawy zepsuły się w Księdze Henocha, tak samo źle się potoczyły w sumeryjskiej tradycji. Co ciekawe, w tym miejscu oś czasu zaczyna ciemnieć. W biblijnej tradycji Nephilim rozgniewał Boga przed potopem, co było jednym z powodów, dla których Wielki Potop miał miejsce w pierwszej kolejności.

W sumeryjskiej opowieści wydarzenia toczyły się w innej kolejności, ale łatwo sobie wyobrazić, że gracze byli tacy sami. W pewnym momencie po potopie, cztery hybrydy Apkallu i człowieka wchodzą do środka: Nungalpirriggaldim, Pirriggalnungal, Pirriggalabsu i Lu-nana. Wskazuje to, że Apkallu i ludzie byli zdolni do krzyżowania się, co jest analogią do idei, że upadłe anioły i ludzie byli zdolni do krzyżowania się. Jakby tego było mało, te hybrydy człowiek-Apkallu naprawdę rozwścieczyły bogów.

Dlatego wielu uczonych uważa, że mit Nefilim został bezpośrednio wywiedziony z opowieści o Apkallu. Możliwe, że Nephilim reprezentują samych Apkallu lub (co bardziej prawdopodobne) ich hybrydowych potomków. Nie zapominajcie, że według biblijnej tradycji Nephilim są dziećmi upadłych aniołów, a nie upadłymi aniołami.

Jeśli już, to Nephilim można prawdopodobnie porównać do hybryd Apkallu-ludzi, a nie do samych Anunnaki. Pamiętaj, Anunnaki byli bogami. Apkallu byli półbogami.

Mamy teraz trzy wersje jednej historii

Historie o Nephilim są w najlepszym razie niejasne, ale mamy teraz trzy (przybliżone) wersje jednego zestawu wydarzeń.

1. Historia judeochrześcijańska

Łącząc informacje z Księgi Rodzaju, Liczb, Księgi Henocha i Jubileuszy, otrzymujemy następującą podstawową historię:

Nephilim byli albo całkowicie ludzkimi gigantami, albo rasą hybryd zrodzoną przez ludzkie kobiety i upadłe anioły. Upadłe anioły i / lub Nephilim dali ludzkości wiele sztuk cywilizacyjnych. Niemniej jednak ludzie zostali „zniszczeni” przez tę ingerencję. W swoim gniewie Bóg zalał świat, aby unicestwić Nefilim i ludzkość (z wyjątkiem Noego i jego rodziny).

2. Historia Sumeryjska

Jeden z Anunnaki, Enki, stworzył siedmiu półbogów, aby pomóc cywilizować ludzkość. Ci półbogowie byli znani jako Apkallu. Apkallu i ludzie byli zdolni do krzyżowania się. Po Wielkim Potopie pojawiły się cztery hybrydy człowiek-Apkallu, które wywołały gniew bogów.

3. Historia repatalian

Teoretycy gadzi uważają, że Anunnaki byli prawdziwymi, dosłownymi istotami, a ponadto, że przybyli z kosmosu. Ich światem ojczystym jest nieodkryta planeta zwana Nibiru na długiej orbicie wokół Ziemi. Kiedy przybyli na ziemię, przynieśli wiele sztuk cywilizacyjnych, ale podobnie jak upadli aniołowie z tradycji chrześcijańskiej, wykorzystali ludzi do własnych celów. Pływy grawitacyjne spowodowane bliskością ich planety do naszej stworzyły Wielki Potop.

Niektóre gady przetrwały na Ziemi, ale Nibiru poruszał się w swoim ruchu obrotowym. Następnym razem, gdy wróci, możemy spodziewać się dalszych kataklizmów. Pozostałe gady ukryły się lub żyją pośród nas jako zmiennokształtni ludzie. Podobnie jak Apkallu i upadłe anioły, które zrodziły Nephilim, są zdolne do krzyżowania się z ludźmi. Oznacza to, że niektórzy z ich potomków mogą być Nephilim z prawdziwego życia. Jak dziś wyglądają Nephilim? Prawdopodobnie tak jak my.

*** Pamiętaj, wszystkie historie mają charakter interpretacyjny ***

Jest wielu ludzi, którzy wierzą, że ich religie to dosłowna prawda, doskonała w każdym szczególe. Ale pomyśl przez chwilę o sposobie opowiadania historii. W opowiadaniu historii nie ma czegoś takiego jak obiektywizm. To trudna lekcja, której każdy dziennikarz dobrze się uczy. Nawet coś tak prostego, jak decyzja, gdzie skierować kamerę wideo podczas kręcenia filmu dokumentalnego, może nadać opowieści określony odcień. Niektóre informacje są bardzo ważne, podczas gdy inne są całkowicie pomijane.

Innymi słowy, żadna z tych historii nie jest prawdą. Są po prostu różnymi wersjami i interpretacjami tego samego zbioru wydarzeń. Ten zestaw wydarzeń jest prawdziwą prawdą. Ale ponieważ nikt z nas nie ma korzyści bezpośredniego obserwowania tych wydarzeń, utknęliśmy, próbując dopasować elementy do siebie. Kawałki, które mamy, są stronnicze i niekompletne. Każda z tych historii została przepisana przez pewien obiektyw kulturowy. Zrozumienie autorów było ograniczone przez ich znajomość wszechświata w tamtym czasie, co również ograniczało ich język.

Czy więc Nephilim byli dziećmi upadłych aniołów? Bogowie? Kosmici? Może prosta odpowiedź brzmi… tak. Kto powiedział, że jest tu jedna właściwa odpowiedź?

To, co nazywamy bogami, kosmitami lub aniołami, jest po prostu odbiciem naszych kulturowych soczewek zrozumienia. Prawdziwi Nephilim byli po prostu tym, czym byli (lub są kimkolwiek są, jeśli potomkowie Nephilim nadal są wśród nas). Mogą wcale nie opisywać siebie jako bogów, aniołów lub kosmitów.

Jeśli sami chcemy upodobnić się do bogów lub aniołów, najlepszą rzeczą, jaką możemy zrobić, jest zachowanie otwartego umysłu. W ten sposób uczymy się wychodzić poza nasze istniejące definicje i ograniczenia. To i unikanie dosłownej, niezmiennej interpretacji jest kluczem do lepszego poznania naszego miejsca we wszechświecie. Jeśli jest miejsce dla nas wśród bogów i gwiazd, będziemy musieli rozwinąć płynne zrozumienie.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on reddit
Share on email
Share on print

O nas

Głównym powodem, dla którego rozpoczęliśmy ten projekt, była próba stworzenia centralnego miejsca dla uzasadnionych teorii i do prowadzenia dyskusji. Byliśmy zirytowani sztuczną sensacją w tej dziedzinie (zrób szybkie wyszukiwanie w Google, a zobaczysz, że marketerzy wykorzystują społeczność UFO jako głupców) i chcieliśmy stworzyć prawdziwą witrynę, abyśmy mogli dzielić się informacjami i prowadzić prawdziwe rozmowy z innymi, którzy szukają rzetelnych informacji bez nadmuchanych teorii spiskowych.

Newsletter

© 2020 Anunnaki. Stworzone przez Originative