Kim jest Marduk?

W każdej dyskusji o Anunnaki są pewne imiona, które będą się pojawiać raz po raz, a jednym z nich jest Marduk. Marduk nie jest tak wysoko w drzewie genealogicznym jak wielu innych starożytnych Anunnaki - a na początku ich historii na Ziemi nie ma też tak dużej mocy. Ale z biegiem czasu podnosi się w szeregach, stając się jedną z najważniejszych postaci w micie Anunnaki.

Zanim wyjaśnię, kim był Marduk, ważne jest, aby dać krótki przegląd tego, o czym mówimy. Być może czytasz to jako ktoś, kto jest stosunkowo nowy w legendzie Anunnaki, w takim przypadku potrzebujesz przynajmniej podstawowego kontekstu, aby zrozumieć, kim był Marduk.

Po pierwsze, kim byli Anunnaki? Zapytaj historyka lub archeologa, a powiedzą ci, że Anunnaki byli bogami starożytnej Mezopotamii. Jednak obecnie badacze tacy jak Zecharia Sitchin uważają, że Anunnaki mogli w rzeczywistości być obcymi przybyszami z planety Nibiru. Starożytni, nie mając języka, którym można by mówić o życiu pozaziemskim, nazywali ich po prostu bogami.

Marduk na drzewie genealogicznym Anunnaki

Aby zrozumieć miejsce Marduka w sumeryjskiej legendzie, musisz wiedzieć, gdzie stoi na drzewie genealogicznym. Na szczycie mamy pierwotnych bogów Tiamat (Matkę Smoków) i Apsu. Wśród ich dzieci są Anszar i Kiszar, którzy z kolei urodziły Anu (Wielkiego Ojca Nieba), Ki (Matkę Ziemię) i Antu (Wielką Matkę Nieba).

Następna generacja obejmuje wielu kluczowych graczy. Ki i Anu urodziły Nin-khursag (Panią Gór) i Enlila (Władcę Powietrza i Ziemi). Anu i Antu urodziły Enki (Pana Ziemi i Wód). Wraz z Damkiną (pierwotnie małżonkiem Enlila) jest ojcem Marduka, znanego jako The Avenger. Możesz uzyskać więcej kontekstu w tej dyskusji, czytając o Anu tutaj i Enki i Enlilu tutaj.

Marduk jest szczególnie ważny w mitologii babilońskiej i faktycznie jest uważany za bóstwo patrona miasta Babilon.

Teraz pamiętajcie, zgodnie z tym, w co wierzy wielu współczesnych teoretyków, wszystkie te postacie mogły dosłownie istnieć - ale były to kosmici, a nie bogowie. Lub, jeśli wolisz, możesz traktować te dwa terminy jako oba odnoszące się do tej samej rzeczy. Tak jak starożytni byli ograniczeni językiem i rozumieniem wszechświata, tak i my jesteśmy dzisiaj.

Tablica przeznaczeń

Jeden ważny artefakt, o którym warto wiedzieć w mitologii sumeryjskiej i babilońskiej, nazywa się „Tablicą Przeznaczeń”.

Czasami zobaczysz to niepoprawnie napisane jako „Tablice Przeznaczenia” lub nawet (z jakiegoś powodu) „Tablica Przeznaczenia”. Jedyna poprawna nazwa to „Tabliczka Przeznaczeń”, gdzie „tabliczka” to liczba pojedyncza, a „przeznaczenie” to liczba mnoga.

Jak można się domyślić, wokół tej tablicy rozegrało się sporo kosmicznego dramatu, gdy różni bogowie rywalizowali o dominację.

Krótkie kalendarium życia Marduka

W rzeczywistości było kilka wydarzeń historycznych, które, jak się wydaje, miały wpływ na historię Marduka. Jak można się domyślić, dojście Marduka do władzy w panteonie Anunnaki odzwierciedlało powstanie Babilonu jako regionalnej potęgi. Historycy interpretują to jako własną manipulację Babilonem lokalną religią, ale współcześni teoretycy uważają, że historia Babilonu i Marduka była po prostu spleciona.

W każdym razie historia Marduka jest zapisana na siedmiu tablicach Enûmy Eliš

Chociaż jest to historia stworzenia babilońskiego, w większości aspektów odzwierciedla historię sumeryjską. Jego głównym celem podczas pisania było wyjaśnienie dojścia Marduka do ostatecznej potęgi. Zasadniczo wszystko zaczyna się od Tiamat i Apsu na szczycie drzewa genealogicznego. Tiamat, jako Matka Smoków, jest zasadniczo światem (i dlatego jest znana również jako Smok Świata). Ona i Apsu tworzą kilku młodych bogów. W babilońskiej wersji panteonu obejmuje to w rzeczywistości Enki, ale Babilończycy znają go jako „Ea”.

Młodzi bogowie są głośni i irytujący, więc Apsu chce ich zabić. Tiamat nie zgadza się i ostrzega Ea, który następnie morduje Apsu. W tym momencie Ea zostaje głównym bogiem. Po ślubie z Damkiną ma Marduka, którego daje wiatr jako zabawkę. Marduk bardzo irytuje bogów całą swoją grą wiatru.

biegiem czasu Tiamat jest urażona śmiercią Apsu i postanawia zemścić się. Jej nowym mężem i przywódcą wojskowym jest bóg Kingu. Wymyśla także 11 potworów, które pomagają jej w walce z młodymi bogami.

Marduk mówi innym bogom, że może rozwiązać problem - ale jeśli to zrobi, muszą go wynieść do rangi najwyższego przywódcy. Zgadzają się, a on długo przygotowuje się do bitwy, co pozwala mu z powodzeniem walczyć i zabijać Tiamat w pojedynku, a za nim Kingu - który, nawiasem mówiąc, miał Tablicę Przeznaczenia.

Tiamat vs Marduk

W tym momencie Marduk posiada tablicę i staje się najwyższym bogiem. Jego ojciec, Ea / Enki, właściwie jest z tym w porządku i polubownie wręcza mu wodze bez zamieszania (z drugiej strony Enlil nie jest w porządku (iw pewnym momencie posiadał Tabliczkę) - ale nie może przeciwstawić się Mardukowi). Marduk rozdziera zwłoki Tiamat na pół i tworzy ziemię z jednej połowy, a niebo z drugiej. Organizuje stworzenie, a następnie zmusza innych bogów do pracy dla niego. Po pewnym czasie krew Kingu jest wykorzystywana do stworzenia ludzkości, która musi następnie pracować jako niewolnicy bogów, którzy powracają do życia w wolnym czasie.

Czy Marduk jest obcym bogiem czy planetą?

Jeśli czytałeś o Anunnaki i poznawałeś obcą perspektywę, prawie na pewno dobrze znasz Zecharię Sitchina. Zecharia Sitchin jest jednym z najbardziej znanych zwolenników idei, że Anunnaki byli w rzeczywistości obcymi gośćmi z Nibiru.

Według Sitchina, niektórzy „bogowie” z tradycji sumeryjskiej i babilońskiej wcale nie byli obcymi gośćmi, ale planetami. Tiamat była „światem”, ponieważ była światem - planetą, a dokładniej naszą planetą.

Sitchin uważa, że kiedyś Ziemia / Tiamat znajdowała się dalej od Słońca.

Planeta renegatów weszła do Układu Słonecznego na eliptycznej orbicie 3600 lat i zderzyła się z Tiamat / Ziemią. Część Tiamat / Ziemia oderwała się i stała się pasem asteroid i kometami. Druga część stała się Ziemią - a jeden duży kawałek stał się księżycem. Duża planeta, która spowodowała ten kataklizm, znana jest jako Nibiru - lub Marduk, a później stała się domem Anunnaki. W końcu Nibiru / Marduk powróci na swoją długą drogę na Ziemię.

W tej historii widać podobieństwa do mitu babilońskiego. Kiedy Tiamat została podzielona, tworząc Ziemię i pas asteroid, co odzwierciedla Marduka, który rozdziera martwe ciało Tiamat, aby stworzyć Ziemię i Niebo.

Żeby jeszcze bardziej zagmatwać sprawę, wielu teoretyków kosmologów uważa, że Marduk był obcym, a nie planetą (a może nie tylko planetą). Jeśli przeczytasz chronologię wydarzeń, które układały się w całość na przestrzeni lat, przekonasz się, że osoba zidentyfikowana jako Marduk często odgrywa rolę w wielu opowieściach.

Prawda jest niejasna - ale ważna do odkrycia

Biorąc pod uwagę to wszystko, widać, że to, co wiemy o Marduku, jest mocno przyćmione tym, czego nie wiemy. Niezależnie od prawdy - czy Marduk był bogiem, obcym, planetą, czy nawet babilońskim politycznym kandydatem na władzę nad starożytną Mezopotamią - jest oczywiste, że odegrał kluczową rolę w historii i legendzie ludzkości.

I kto wie; Marduk może jeszcze wrócić na Ziemię. Do tego czasu możemy tylko kontynuować badania i teoretyzować w poszukiwaniu prawdy.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on reddit
Share on email
Share on print