Kim był Igigi?

Jeśli studiowałeś starożytnych astronautów, prawdopodobnie znasz kilka terminów: Anunnaki, Nephilim, reptalianie. Ale jedno słowo, którego możesz nie znać, to „Igigi” (czasami pisane także jako „Igigu”). Termin ten nie pojawia się zbyt często w tradycji sumeryjskiej i babilońskiej, ale gdzie się pojawia, ma fascynujące konsekwencje.

Kim lub czym byli Igigi?

Mówiąc prosto, wydaje się, że Igigi byli bogami niższej rangi. Byli klasą sług, która istniała przed stworzeniem ludzi. Czasami termin ten jest używany jako synonim „Anunnaki”, ale wydaje się to niewłaściwe. Rozważmy następujący fragment zaczerpnięty z mitu Atra-Hasisa, akadyjskiego mitu o stworzeniu i historii powodzi:

When the gods, man-like,
Bore the labour, carried the load,
The gods’ load was great,
The toil grievous, the trouble excessive.
The great Anunnaku, the Seven,
Were making the Igigu undertake the toil.

Brak oficjalnego tłumaczenia - przedstawimy teraz naszą interpretacje tych słów na język polski.

Ten fragment zdecydowanie wskazuje, że Igigi są oddzieleni od Anunnaki, a na pewno niższa kasta istot.

Jaki jest kontekst powyższego fragmentu? Igigi zostali zmuszeni do wykopania cieku wodnego. Zmęczyli się tym, więc zbuntowali się przeciwko Enlilowi, jednemu z głównych Anunnaki. Spalili swoje narzędzia i otoczyli posiadłość Enlila. Kiedy Anunnaki zdają sobie sprawę, że Igigi nie zamierzają rezygnować ze strajku, decydują, że nadszedł czas na nowe rozwiązanie ich problemu pracy - a tym rozwiązaniem jest stworzenie ludzi.

W tym momencie, jeśli nie jesteś zbyt zaznajomiony z mitologią Mezopotamii, prawdopodobnie masz kilka pytań. Kim był Enlil? Dlaczego potrzebna była cała ta praca? Gdzie ludzkość pasuje do tego obrazu?

Enki, Enlil i stworzenie istot ludzkich

Podsumowując krótko, panteon Anunnaki zaczyna się od Anu, Wielkiego Ojca Nieba (także „An”). Anu był pierwotnie najwyższym władcą mezopotamskich bogów. Miał rodziców, dwóch pierwotnych bogów imieniem Kishar i Anshar, ale oni nie grają w tę opowieść.

Małżonkami Anu byli Ki, Matka Ziemi i Antu, Wielka Matka Nieba. Urodził dzieci z nich obojga.

Synem Anu i Ki był Enlil, Pan Powietrza i Ziemi, Strażnik Tablicy Przeznaczeń (przez chwilę). Mieli także córkę Nin-khursag, Panią Gór.

Synem Anu i Antu był Enki, Pan Ziemi i Wód, zwany także „Ea”.

To uczyniło przyrodnimi braćmi Enki i Enlila.

Teraz możesz pomyśleć, że bycie bogiem jest łatwe, ale najwyraźniej utrzymanie stworzenia wymaga dużo pracy. To albo bogowie są po prostu naprawdę leniwi.

Księga Henocha

Po strajku Igigi, panteon w naturalny sposób popadł w dość ostry konflikt i chaos. Chcąc zdobyć władzę, Enlil zaproponował rozwiązanie problemu, jeśli z kolei bogowie nadadzą mu imię ich najwyższego władcy.

W tym momencie Enki, przyrodni brat Enlila, mocno spał (musiał spać mocno!). Enlil rozmawiał z matką Enki, Antu, która potrafiła rozmawiać z Enki przez sen. Zgodnie z sugestią Enlila, powiedziała mu, co następuje:

O synu mój, powstań z łoża, z drzemki, czyń mądrą, modowi słudzy dla bogów, czy mogą produkować swój (chleb?).

Enki wtedy się obudził i wpadł na genialny pomysł - oczywiście zaszczepiony mu w głowie przez Enlila. Miał zamiar stworzyć nową rasę niewolników.

Gromadząc glinę i mieszając ją z krwią zamordowanego boga Kingu, Enki stworzył ludzkie istoty. Zastąpili Igigi jako nowi niewolnicy pracujący dla Anunnaki. Istoty ludzkie są jednak hałaśliwymi stworzeniami i Enlil wkrótce się nimi zmęczył. Postanowił zabić ich wszystkich potopem legend - tą samą, która pojawia się w Biblii i Eposie o Gilgameszu.

Enki nie był fanem tego pomysłu, więc ostrzegł mężczyznę imieniem Utnapisztim o tym, co się zbliża, i powiedział mu, aby zbudował Arkę. Następnie załadował ją parami zwierząt i zamieszkał z żoną. Powódź zniszczyła całe życie na ziemi, ale wody w końcu ustąpiły. Utnapisztim wypuścił następnie zwierzęta i planeta została ponownie zaludniona.

Enlil albo czuł się winny, albo podziwiał Utnapisztima, bo później uczynił go i jego żonę nieśmiertelnymi.

Więc teraz znasz kontekst historii stworzenia ludzkości - oraz jak i gdzie pasują do niej Igigi. Jak widać, ich rola (przynajmniej na papierze - eee, glinie) była niewielka. Możesz przeczytać więcej o Enki, Enlilu, stworzeniu ludzi i potopie.

Czy Marduk był jednym z Igigi?

Kim byli Igigi?

Więc twoje następne ważne pytanie brzmi prawdopodobnie: „Ale jakie były imiona Igigi?” Niestety, trudno tu znaleźć wiele decydujących odpowiedzi, ale Marduk prawie na pewno był jednym z Igigi.

Marduk był patronem Babilonu. Marduk był synem Enki (jego matką była Damkina). Jest znany jako „Mściciel”. Kiedy Babilon doszedł do władzy w świecie historycznym, tak Marduk zyskał na znaczeniu wśród bogów.

Główne znaczenie Marduka polega na dojściu do władzy.

Na szczycie drzewa genealogicznego Anunnaki Tiamat, Matka Smoków i Apsu, jej małżonka, pokłóciły się o młodych bogów, których stworzyli, co doprowadziło do zamordowania Apsu przez Tiamat. Wiele lat później jej gorycz doprowadziła ją do wyładowania poczucia winy i złości z powodu jego śmierci na młodych bogach. Tiamat stworzyła 11 potworów, aby toczyć wojnę z młodymi bogami. Marduk, podobnie jak Enlil, zawarł układ z bogami, aby wynieść go do rangi najwyższego przywódcy, jeśli uda mu się rozwiązać problem i przywrócić porządek. Był w stanie zabić Tiamat w walce jeden na jednego, a także jej generała Kingu. Przypomnij sobie, że to krew Kingu użyła następnie Enki do stworzenia ludzi.

Kingu miał tablicę przeznaczeń, która dawała Mardukowi absolutną władzę, kiedy ją przejął. Otóż, wśród wierzących w starożytną hipotezę astronautów panuje pewne zamieszanie co do tego, czy Marduk był przywódcą obcych, czy planetą. Więc to, czy był wśród Igigi w pozaziemskiej wersji tej historii, jest dyskusyjne.

To zależy od tego, czy był osobą, czy nie. Przeczytaj więcej o Marduku tutaj.

Historyczne dowody na to, że Marduk mógł należeć do Igigi, pochodzą z Kodeksu Hammurabiego. Ten słynny kodeks prawny wspomina, że Marduk został wyniesiony przez Anunnaki z szeregów Igigi. Jesteś teraz wystarczająco zaznajomiony z historią Marduka, aby wiedzieć, że rzeczywiście był wyniesiony - więc ma sens, że mógł należeć do tych pomniejszych bogów, zanim osiągnął swój wzniosły, najwyższy status.

Inni bogowie, których uczeni zidentyfikowali jako prawdopodobnie Igigi (lub zarówno Igigi, jak i Anunnaki), to Ištar, Asarluhi, Naramṣit, Ninurta, Nuska i Šamaš.

Nie jest jasne, co może oznaczać bycie zarówno Igigi, jak i Anunnaki. Ale być może Anunnaki odnosi się do gatunku, a Igigi po prostu odnosi się do kasty w obrębie tego gatunku. Powiesz więc, że Ištar był jednym i drugim. Idąc za pozaziemską teorią, może to oznaczać, że była zarówno członkiem rasy gadów (Anunnaki), jak i kastą sług w tej rasie (Igigi).

Wydaje się, że w starożytnych tekstach jest bardzo niewiele odniesień do Igigi, więc trudno je zbadać. Ta strona na University of Pennsylvania zawiera dość dokładne odniesienia. Czytając ją, możesz przynajmniej odkryć kilka źródeł do sprawdzenia we własnych badaniach.

Igigi są jedną z wielkich tajemnic Anunnaki

Sądząc po braku odniesień Igigi w starożytnych tekstach, ludzkość musiała mieć niewielki lub żaden bezpośredni kontakt z poprzednią kastą sług. Igigi mogli być klasą Anunnaki lub nie, ale kimkolwiek byli, czymkolwiek byli - zniknęli w drewnie po stworzeniu ludzi.

Czy wrócili do domu na Nibiru? Czy po prostu wstąpili do tej samej klasy, co ich koledzy Anunnaki teraz, kiedy stworzono rasę niewolników, aby wypełnić ich wcześniejszą rolę? Dlaczego nie wiemy o nich więcej? Czy Anunnaki celowo ukrywali wiedzę o Igigi? Jeśli tak, dlaczego?

Być może jedyne, co możemy powiedzieć na pewno o Igigi, poza faktem, że byli sługami bogów, to: stawiają więcej pytań, niż możemy obecnie odpowiedzieć. Być może prawda wyjdzie na jaw po powrocie Anunnaki.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on reddit
Share on email
Share on print