Pentagon powołuje nową grupę zadaniową do zbadania UFO

Pentagon powołuje nową grupę zadaniową do zbadania UFO

Pentagon, pod rosnącą presją Kongresu, powiedział w piątek, że utworzył nowy organ wysokiego szczebla w celu zbadania doniesień o „niezidentyfikowanych zjawiskach powietrznych” po wielu incydentach UFO w ostatnich latach rzekomo w targniętych do wojskowej przestrzeni powietrznej. 

Grupa Robocza do Spraw Niezidentyfikowanych Zjawisk Powietrznych została utworzona przez zastępcę sekretarza obrony Davida Norquista 4 sierpnia, podnosząc wysiłek, który od 2018 roku znajduje się pod nadzorem Biura Wywiadu Marynarki Wojennej.

„Departament Obrony powołał UAPTF, aby lepiej zrozumieć i uzyskać wgląd w naturę i pochodzenie UAP” – powiedziała rzeczniczka Pentagonu Susan Gough w oświadczeniu. „Misją grupy zadaniowej jest wykrywanie, analizowanie i katalogowanie UAP, które mogą potencjalnie stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego Stanów Zjednoczonych”.

Nowe zainteresowanie na wysokim szczeblu zapowiedział Lue Elizondo, który był zaangażowany w poprzedni program badawczy Pentagonu dotyczący UFO, znany jako Advanced Aerospace Threat Intelligence Program lub AATIP, który został zlikwidowany w 2012 roku. 

Elizondo zrezygnował w 2017 roku częściowo z powodu frustracji, że wyżsi urzędnicy Pentagonu nie traktowali wystarczająco poważnie serii niewyjaśnionych spotkań, w tym tych, których doświadczyli piloci odlatujący z lotniskowców USS Nimitz i Theodore Roosevelt w 2004 i 2015 roku, którzy zgłosili nieznane manewry samolotów w sposób, który wydawało się przeciwstawiać aerodynamice. 

„To jest dokładnie zamierzony rezultat tego, co próbowaliśmy osiągnąć w ramach AATIP” – powiedział Elizondo POLITICO po ogłoszeniu. 

POLITICO wraz z New York Times po raz pierwszy poinformowały o istnieniu AATIP i incydentu w Nimitz w 2017 roku.

Marynarka wojenna w zeszłym roku oświadczyła, że aktualizuje wytyczne dotyczące raportowania takich obserwacji, aby w sposób bardziej kompleksowy gromadzić nowe dane. A na początku tego roku oficjalnie opublikował trzy filmy wideo z incydentów Nimitz i Roosevelt.

Ogłoszenie Pentagonu w piątek pojawiło się również kilka tygodni po tym, jak Senat w wersji ustawy o zezwoleniach na wywiad wymagał od dyrektora wywiadu narodowego i sekretarza obrony, współpracującego z różnymi agencjami wywiadowczymi i organami ścigania, publicznego sprawozdania z ustaleń rządu w sprawie Problem z UAP.

„Mamy rzeczy latające nad naszymi bazami wojskowymi i miejscami, w których prowadzimy ćwiczenia wojskowe, ale nie wiemy, co to jest i nie jest nasze, więc jest to uzasadnione pytanie” – powiedział senator Marco Rubio (pr. Fla), pełniący obowiązki przewodniczącego panelu wywiadowczego, powiedział WFOR-TV w Miami w zeszłym miesiącu.

„Szczerze mówiąc, jeśli jest to coś spoza tej planety, może to być lepsze niż fakt, że widzieliśmy jakiś postęp technologiczny w imieniu Chińczyków, Rosjan lub innego przeciwnika” – dodał.

Biuro Rubio nie od razu odpowiedziało na prośbę o komentarz.

„Nie mogą już tego ignorować” – powiedział Elizondo. „Wyglądają, jakby coś ukrywali przed Amerykanami. Nie traktowanie tego poważniej jest teraz odpowiedzialnością”.

Plany nowej grupy zadaniowej zostały po raz pierwszy zgłoszone przez CNN w czwartek.

Gough, rzecznik Pentagonu, powiedziała w piątek, że nie może podać dokładnych informacji na temat liczby personelu ani agencji, które zostały przydzielone do nowej operacji.

Wyjaśniła jednak, że jest to wynik prac badawczych podjętych przez wywiad marynarki wojennej i że służba ta będzie nadal odgrywać wiodącą rolę.

„Departament Marynarki Wojennej, pod nadzorem Biura Podsekretarza Obrony ds. Wywiadu i Bezpieczeństwa, będzie kierował UAPTF” – głosi oświadczenie.

Wyjaśniła jednak, że jest to wynik prac badawczych podjętych przez wywiad marynarki wojennej i że służba ta będzie nadal odgrywać wiodącą rolę.

„Departament Marynarki Wojennej, pod nadzorem Biura Podsekretarza Obrony ds. Wywiadu i Bezpieczeństwa, będzie kierował UAPTF” – głosi oświadczenie.

W kolejnym e-mailu dodała, że ​​„ponieważ większość ostatnich doniesień o obserwacjach UAP pochodziła od lotników morskich, od około 2018 roku Departament Marynarki Wojennej prowadzi oceny wtargnięcia UAP na poligony szkoleniowe [Departament Obrony] i wyznaczoną przestrzeń powietrzną . ”

„W ciągu ostatniego roku DoD podjął wysiłki w celu sformalizowania dobrej pracy wykonanej przez Marynarkę Wojenną na rzecz DoD” – dodała. „Zastępca sekretarza Norquist zatwierdził utworzenie UAPTF 4 sierpnia 2020 r.”

W oficjalnym ogłoszeniu w piątek Gough wyjaśnił również, że „bezpieczeństwo naszego personelu i bezpieczeństwo naszych operacji są sprawą najwyższej wagi”.

„Departament Obrony i departamenty wojskowe bardzo poważnie traktują wszelkie wtargnięcia nieautoryzowanych statków powietrznych na nasze poligony lub wyznaczoną przestrzeń powietrzną i analizują każdy raport” – dodał. „Obejmuje to badania wtargnięć, które są początkowo zgłaszane jako UAP, gdy obserwator nie może od razu zidentyfikować tego, co obserwuje”.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on reddit
Share on email