Naukowcy twierdzą, że pod powierzchnią Marsa znaleziono sieć ukrytych jezior

Naukowcy twierdzą, że pod powierzchnią Marsa znaleziono sieć ukrytych jezior

Powierzchnia Marsa słynie z jałowości. Cała planeta jest zakurzoną, jałową pustynią - pustkowiem skał, lecz w niektórych regionach również lodem; niestety wody w stanie ciekłym nie znaleziono jeszcze do tej pory. Czy aby na pewno nie ma wody na Marsie?

W 2018 roku naukowcy ujawnili niesamowite odkrycie - znaleźli dowody na istnienie kolosalnego podziemnego zbiornika wody w stanie ciekłym na południowym biegunie Marsa.

To odkrycie jest kluczowym krokiem naprzód. I nie chodzi tylko o jedno jezioro, a jest cała sieć wielu jezior pod południową czapą polarną. A to oznacza, że ​​pierwszy zbiornik nie był jednorazowym i jedynym wynaturzeniem Marsa.

„Istnienie pojedynczego jeziora subglacjalnego można przypisać warunkom doraźnym, takim jak obecność wulkanu pod pokrywą lodową, lub innej sytuacji unikalnej dla konkretnego miejsca, w którym znaleźliśmy pierwsze jezioro subglacjalne” -

wyjaśnia geofizyk Elena Pettinelli

„Odkrycie całego systemu jezior sugeruje, że proces ich powstawania jest stosunkowo prosty i prawdopodobnie powszechny”

Te sondowania radarowe początkowo ujawniły pojedyncze jezioro podlodowcowe 1,5 kilometra (0,93 mili) pod południową czapą polarną o średnicy 20 kilometrów (12,4 mil).

„Niektóre rodzaje materiałów odbijają sygnały radarowe lepiej niż inne, a woda w stanie ciekłym jest jednym z tych„ materiałów ”

„Dlatego też, gdy sygnały dochodzące z podpowierzchni są silniejsze niż te odbijane przez powierzchnię, możemy potwierdzić, że znajdujemy się w obecności wody w stanie ciekłym. Radary są używane na Ziemi (gdzie możemy bezpośrednio zweryfikować wyniki) w tym samym celu , więc jesteśmy pewni, że ta technika jest niezawodna ”

Od tego czasu zespół przeprowadził więcej badań na zestawie danych obejmującym prawie dziesięć lat, od 2010 do 2019 r. W nowej analizie tych danych odkryli trzy nowe, jasno odbijające się łaty.

Innymi słowy, sieć subglacjalnych jezior oddzielonych regionami z suchego kamienia, ukrytych pod biegunem południowym, niedaleko tego początkowego jeziora.

Wyjątkowy obiektyw.

„W ziemskim środowisku subglacjalnym tak silne odbicia pod lodem są związane z obecnością wody podstawowej; nie ma innych mechanizmów fizycznych, które mogłyby wygenerować tak silną anomalię, o ile wiemy”

„Co ważne, te same wyniki uzyskaliśmy stosując bardziej zaawansowane metody przetwarzania i analizy danych niż w naszym artykule z 2018 r. Oraz fakt, że po przeprowadzeniu tak rygorystycznej analizy danych potwierdziliśmy obecność tego jeziora i znaleźliśmy inne jeziora, daje nam pewność co do naszej interpretacji, że ciecz to woda ”

Co więcej, jeśli jest to woda w stanie ciekłym, prawdopodobnie jest to woda słona. Ekstremalnie słona woda. Widzisz, Mars jest bardzo zimny i chociaż wnętrze jest cieplejsze niż powierzchnia, wciąż jest wystarczająco zimno, aby zamarzła słodka woda. W 2018 roku zespół oszacował, że znalezione jezioro będzie miało około 205 kelwinów (-68,15 stopni Celsjusza lub -90,67 stopni Fahrenheita).

Ale sól obniża temperaturę zamarzania wody i może to zrobić znacznie. Jak zauważa zespół w swojej pracy , woda nasycona solami wapnia i magnezu może pozostawać ciekła w temperaturach tak niskich, jak 150 kelwinów, przez bardzo długi czas. A Mars, jak wiemy z badania powierzchni, jest bogaty w sole wapnia i magnezu, a także sód.

Odkrycie dodatkowych słonych jezior subglacjalnych jest więc bardzo istotne. Oznacza to, że mogą łatwo się formować i kręcić się w geologicznych skalach czasowych - co jest ważnym elementem od dawna układanki dotyczącej historii wody i klimatu na Marsie. Ma to również ważne implikacje w poszukiwaniu mikrobów marsjańskich.

„Te jeziora prawdopodobnie istniały przez większą część historii Marsa”

„Z tego powodu nadal mogą być zachowane ślady wszelkich form życia, które mogły ewoluować, gdy Mars miał gęstą atmosferę, łagodniejszy klimat i obecność wody w stanie ciekłym na powierzchni, podobnie jak na wczesnej Ziemi”

Jest nawet możliwe, że życie mikrobiologiczne może nadal kwitnąć w tych jeziorach.

Wiemy, że mogą żyć w jednych z najbardziej zasolonych, niegościnnych miejsc, jakie Ziemia ma do zaoferowania , a także w zbiornikach subglacjalnych. Oczywiście jesteśmy bardzo, bardzo daleko od dokonania takiego wykrycia, a badanie wody Marsa z bliska może być sprzeczne z Traktatem o kosmosie z 1967 roku . Ale warto o tym pomyśleć.

Następnym krokiem, jaki podejmuje zespół, jest poszukiwanie wody w innym miejscu na Marsie. Nie jest jasne, czy podziemne zbiorniki mogą istnieć na niższych szerokościach geograficznych, ale biegun północny ma własną potężną czapę lodową.

„Nie jest nieprawdopodobne, że jeziora podstawowe istnieją również pod północną czapą polarną”

„Analiza danych kilku danych uzyskanych w ten sam sposób, w jaki uzyskaliśmy te, które pozwoliły nam„ zobaczyć ”południowo-polarne jeziora subglacjalne, dopiero się rozpoczęła”

Dlatego z niecierpliwością czekamy na te wyniki, gdy zespół je przeanalizuje. W międzyczasie, w idealnym świecie, Pettinelli chciałby wysłać lądowniki do prowadzenia monitoringu sejsmicznego w celu zbadania głębin tych zbiorników.

„Aktywne techniki sejsmiczne, takie jak te powszechnie stosowane na Ziemi do odkrywania złóż ropy naftowej, byłyby najlepsze i były stosowane na Antarktydzie do wykrywania dna jezior. Techniki te mogą rzucić światło na głębokość i geometrię zbiorników wodnych"

Ponieważ jednak lądowniki marsjańskie są trudne i drogie, a ustawienie monitorów sejsmicznych byłoby trudne, możemy czekać na to długo.

Wyniki badań zostały opublikowane w Nature Astronomy.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on reddit
Share on email

O nas

Głównym powodem, dla którego rozpoczęliśmy ten projekt, była próba stworzenia centralnego miejsca dla uzasadnionych teorii i do prowadzenia dyskusji. Byliśmy zirytowani sztuczną sensacją w tej dziedzinie (zrób szybkie wyszukiwanie w Google, a zobaczysz, że marketerzy wykorzystują społeczność UFO jako głupców) i chcieliśmy stworzyć prawdziwą witrynę, abyśmy mogli dzielić się informacjami i prowadzić prawdziwe rozmowy z innymi, którzy szukają rzetelnych informacji bez nadmuchanych teorii spiskowych.

Newsletter

© 2020 Anunnaki. Stworzone przez Originative